Blog > Komentarze do wpisu
Sofi Oksanen Oczyszczenie

Sofi Oksanen, Oczyszczenie, recenzjaTo jedna z najlepszych powieści, jakie w moim życiu przeczytałem. Prawdopodobnie dlatego jest ona bliska doskonałości, że autorce udało się w niej pogodzić wiele różnych gatunków literackich. Ma ona aspekt powieści historycznej – mowa tu o okresie podbicia Estonii przez Związek Sowiecki i bardzo brutalnej okupacji wraz z wywózkami, ale ma też aspekt, jak najbardziej współczesnej powieści obyczajowej. Okazuje się bowiem, że te odległe wydarzenia rzutują na aktualną rzeczywistość. Jednocześnie jest bardzo ciekawa opowieść o miłości i to miłości mającej zdumiewający przebieg i konsekwencje. Mamy też w niej wątek rozrachunkowy z donosami i kolaboracją z sowieckim okupantem, ale pokazany w bardzo ludzkich uwarunkowaniach dających do myślenia i przestrzegających przed łatwym ferowaniem sądów. Wreszcie mamy przejmujący wątek współczesnego handlu kobietami, też daleki od standardowego ujęcia, a to za sprawą bardzo nietypowego zakończenia. Na dodatek książka właściwie przynależy do literatury kobiecej, ale jest wolna od tych wszystkich namolności i feministycznych poprawności, które często charakteryzują tę odmianę literatury.

Wszystkie te tropy splatają się w jedną całość, logiczną i spójną. A właściwie więcej niż tylko się splatają, one z siebie wynikają i wzajemnie się warunkują. Oksanen pokazuje ludzi uwikłanych w toksyczną miłość, w historię, w podziemie kryminalne. Nikt u niej nie ucieknie od swojego życia, a za wybory, nawet te w czasie odległe, przyjdzie zapłacić, a dokładnie odpokutować, starając się za swoje winy zadośćuczynić.

Obok wskazanych zróżnicowań tematycznych są też i inne. Książkę Oksanen można czytać, jako rozpięty w czasie moralitet, ale można też czytać jako romantyczną historię trudnej miłości przeplatającą się z agresywną prozą obyczajową. Można również zobaczyć w niej powieść psychologiczną. Wszystko to powoduje, że właściwie każdy powinien w niej znaleźć sobie bliskie tony, czego polecając tę książkę, wszystkim potencjalnym czytelnikom (i czytelniczkom) szczerze życzę.

Moja ocena to bez wahania 10/10. Na dodatek za zdolność przeciwstawiania się stereotypom i wszelkim uproszczonym ocenom zaliczam do mojej elitarnej kategorii „siły sensu”.

Sofi Oksanen, Oczyszczenie, Świat Książki 2010poniedziałek, 06 lutego 2012, dijkstra-jg

Polecane wpisy

Komentarze
2012/02/06 08:02:10
Jak to się dzieje, że trafiasz na same najlepsze książki?
-
2012/02/06 14:09:27
Hm, po takiej recenzji nie pozostaje mi nic innego niż skusić się na tę książkę. Jestem bardzo ciekawa, czy mi także się spodoba :-).
-
2012/02/06 22:54:10
córka pożyczyła, czekam tylko aż przywiezie. Bardzo się cieszę na jej lekturę
-
2012/02/07 00:59:07
@ksiazkowiec - niestety muszę Cię rozczarować, nie trafiam tylko na doskonałe książki. Po raz pierwszy od ok. roku zaktualizowałem TOP10 swojego bloga.
@felicja79 - też jestem ciekawy czy Ci się spodoba. Dla mnie była rewelacyjna, ale wiem, że nie wszyscy podzielają moje zachwyty. A w ogóle to witam w gronie czytelniczym Fotela przy kominku.
@kasia.eire - też sie cieszę, że Ty się cieszysz. Książka naprawdę warta zachodu.
-
2012/02/07 14:00:40
Brzmi bardzo interesująco, poszukam tej książki.
-
2012/02/07 14:31:28
@dijkstra-jg
Witaj! Cieszę się, że tu trafiłam :-).
-
Gość: Finka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/02/07 16:35:35
Ciesze sie ze ta niesamowita ksiazka sie ukazala po polsku, dzieki tlumaczowi Sebiastianowi Musielakowi.
-
2012/02/08 18:14:58
@Książkozaur - naprawdę warto po tę książkę sięgnąć
@felicja79 - witamy z radością
@Finka - książka została przetłumaczona z fińskiego, czy to znaczy że Sofi Oksanen jest Finką? Kto jka kto, ale inna Finka powinna to wiedzieć. Ma tyle kompetencji w dziedzinie historii Estonii i ma tyle empatii wobec tego kraju, że wydawało mi się, że musi być Estonką.
-
Gość: Rozi78, *.dynamic.chello.pl
2012/02/18 15:28:24
Witam
Jestem świeżo po lekturze Oczyszczenia. Książka rzeczywiście świetna. Przyjemne tempo i ciekawy sposób zakotwiczenia wydarzeń w historii. Ale żeby od razu "prawie idealna". I to porównanie do Pokuty MCewana zamieszczone na okładce... hmm, no nie wiem. Ale to może dlatego że przeczytałem ją bezpośrednio po Pianistce Jelinek. A to jednak chyba trochę inna liga. Ale mimo to czytanie tej książki to sama przyjemność i na pewno warto po nią sięgnąć.
-
2012/02/18 20:38:41
@Rozi78 - Witam wśród czytelników tego bloga. Cieszę się, że Oksanen bardzo Ci się podobała - to najważniejsze. A czy zaliczamy ją do arcydzieł, to już kwestia prywatnego gustu.